13 czerwca 2024

Analizy statystyczne w formie opisowej

2 min read

Badania ankietowe przeprowadza się dzisiaj głównie w branżach skierowanych na handel i usługi. Mają one służyć tam głównie działaniom marketingowym i wyznaczać kolejne ruchy przedsiębiorców. Coraz częściej jednak opracowanie statystyczne wyników badań odnosi się też do sfery naukowej. Tutaj z kolei wykorzystywane jest do pisania prac dyplomowych i to na każdym poziomie – od licencjatu, przez magisterium po dysertacje doktorskie. Bez względu jednak na cel, formę i dziedzinę, badania zawsze opracowywane są przez analizy statystyczne, które pojawią się albo jako graficzne przedstawienie danych, albo jako szczegółowe kwestie opisowe.

Dbałość o najmniejsze szczegóły

Zebrane wszystkich danych w jedną zgrabną, czytelną i zrozumiałą formę wcale nie jest takie łatwe. Sprawa się komplikuje, gdy danych są tysiące i zawierają bardzo szczegółowe informacje. Pojawia się więc ryzyko i to całkiem spore, że może nastąpić poważny błąd w analizie, który wypaczy wyniki i sprawi, że staną się z jednej strony nierzetelne, a z drugiej po prostu bezwartościowe. Dlatego wykonując analizy statystyczne ważne jest zachowanie maksymalnej dbałości o wszelkie szczegóły.

Większa wartość opisu

Graficzne przedstawianie uzyskanych wyników i ich analiza jest powszechnie stosowane na całym świecie. Jednak znacznie większą wartość merytoryczną, ułatwiającą lepsze zrozumienie omawianego problemu, ma zdecydowanie analiza opisowa. Licząca sobie często nawet kilkanaście stron potrafi w bardzo dokładny i zrozumiały sposób przedstawić główne zagadnienie badań oraz omówić jego wyniki tak, by były łatwo przyswojone nawet dla kompletnego laika w danej dziedzinie.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.