19 lipca 2024

Detektor tętna płodu – zastosowanie

2 min read

Detektor tętna płodu inaczej nazywany jest dopplerem tętna płodu. Jest to urządzenie wykorzystywane w praktyce ginekologicznej oraz położniczej. Stosuje się je, aby sprawdzić, czy serce dziecka w łonie matki bije w prawidłowy sposób. Podczas rutynowych wizyt kontrolnych ginekolog wykonuje pomiar bicia serca z wykorzystaniem właśnie dopplera. Dzięki sprawdzeniu akcji serca płodu można ocenić, czy wewnątrzmaciczny rozwój dziecka przebiega w sposób prawidłowy.

Stosowanie detektorów tętna

Detektory tętna można stosować już w dziesiątym tygodniu ciąży. Niektóre modele, zaawansowane technicznie posiadają również opcję wyświetlania wyniku przeprowadzonego pomiaru na wyświetlaczu. Detektory płodu pozwalają na zmierzenia nie tylko tętna chwilowego, ale również uśrednionego w dowolnym przedziale czasowym. Detektory tętna płodu w wersji domowej posiadają również sondę pomiarową, która jest zintegrowana z danym modelem.

Jak działa detektor tętna?

Detektory tętna oparte są na efekcie Dopplera. W momencie, gdy źródło dźwięku zmienia swoją lokalizację, czyli przybliża się bądź oddala od osoby słuchającej – wysokość dźwięku ulega zmodyfikowaniu. Urządzenie wykorzystuje sondę, czyli przetwornik. Zawiera ona kryształy piezoelektryka, które ulegają mechanicznej deformacji pod wpływem pola elektrycznego. Sonda detektora tętna najpierw wysyła krótkie sygnały dźwiękowe w kilku seriach, a następnie w tym samym czasie odbiera odbite fale dźwiękowe. Dzięki temu z wielu impulsów powstaje dźwięk płodu.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.