29 lutego 2024

Pompa głębinowa

2 min read

Pompy zatapialne są przeznaczone do pracy pod wodą, z pompą i silnikiem połączonymi w jedną całość. Są one używane do odprowadzania wody ze studni, basenów, piwnic i placów budowy. Zadaniem pompy jest przemieszczanie cieczy lub gazów z jednego miejsca do drugiego. Transportowane medium może być bardzo agresywne lub nieagresywne, ścierne lub nieścierne, gorące lub zimne – pompy zatapialne muszą być w stanie sprostać wszystkim tym warunkom.

Ponadto, pompa głębinowa może być zmuszona do pracy na sucho przez dłuższy czas bez uszkodzenia. Na przykład, w pompowaniu ścieków, pompy te są również wykorzystywane do podnoszenia ścieków zawierających ciała stałe z oczyszczalni i ze studni oraz dołów. Obszary zastosowania dla czystej wody obejmują podziemne wydobycie wody pitnej i wód gruntowych, systemy przeciwpożarowe, i zasilanie urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak pralki.

Pompa głębinowa służy do pompowania wody z głębokiego zbiornika do powierzchni ziemi. Ciśnienie wody w najgłębszym miejscu jest niższe od ciśnienia atmosferycznego i możliwe jest wydobywanie wody ze studni lub zbiorników znajdujących się pod powierzchnią ziemi za pomocą pompy ssącej. Pompy głębinowe mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali nierdzewnej i mogą być napędzane silnikiem elektrycznym lub silnikiem wysokoprężnym.

Po wykopaniu i wywierceniu studni pompa głębinowa może być opuszczona bezpośrednio do wody na głębokość kilkuset metrów. Zaletą tej metody jest to, że rura nie musi być przymocowana do gruntu, a do obsługi studni nie są potrzebne żadne akcesoria.
Pompy zatapialne muszą być wyposażone w odpowiednie wyposażenie – takie jak czujniki poziom lub zawory zwrotne – aby zapewnić bezproblemową pracę.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.