19 lipca 2024

Lody włoskie – Pyszny letni przysmak!

2 min read

Co jest lepsze niż chłodne, orzeźwiające lody w gorący letni dzień? Włosi wiedzą co nieco o robieniu wspaniałych lodów i dlatego ich gelato jest sławne na całym świecie! W tym wpisie przyjrzymy się historii włoskich lodów i niektórym z najbardziej popularnych smaków, które można znaleźć dzisiaj.

Historia lodów włoskich

Uważa się, że pierwsze lody powstały w Chinach ponad 2000 lat temu. Następnie trafiły do Włoch za pośrednictwem Marco Polo w XIII wieku. Początkowo tylko bogaci mogli sobie pozwolić na cieszenie się tym pysznym smakołykiem, ponieważ był on tak trudny i drogi do wykonania. Jednak z czasem przepis na lody rozprzestrzenił się na całe Włochy, a w końcu na całą Europę.

Na początku XIX wieku, Francesco de diligenti przypisuje się wynalezienie maszyny zwanej “Gelatiera”, która umożliwiła masową produkcję gelato. To otworzyło świat mrożonych deserów dla wszystkich i rozpoczęło prawdziwą lodową rewolucję! Do końca XIX wieku sklepy z gelato znajdowały się niemal na każdym rogu we Włoszech. automaty do lodów

Dziś gelato można znaleźć na całym świecie. I choć istnieje wiele różnych rodzajów mrożonych deserów, prawdziwe gelato wciąż przez wielu uważane jest za najlepsze!

Najpopularniejsze smaki lodów włoskich

Podczas gdy istnieją pozornie nieskończone kombinacje smakowe, jeśli chodzi o gelato, istnieją pewne, które wyróżniają się jako szczególnie popularne wśród Włochów i turystów. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych smaków, które znajdziesz we włoskiej gelaterii:

Pistacchio – Ten bogaty, kremowy smak jest wykonany z prawdziwych orzechów pistacjowych i ma piękny zielony kolor.

Fior di Latte – Fior di latte oznacza po włosku “kwiat mleka”, a ten smak jest zrobiony tylko z mleka i śmietanki – bez jajek! Jest prosty, ale pyszny.

Cioccolato – Miłośnicy czekolady oszaleją na punkcie tego gładkiego, czekoladowego żelka.

Stracciatella – Ten smak jest zrobiony z wiórków czekoladowych zawieszonych w waniliowych żelkach. Jest to jeden z najbardziej popularnych wyborów dla dzieci (i dorosłych!).

Teraz, gdy wiesz trochę więcej o gelato i niektórych z najbardziej popularnych smaków, na co czekasz? Udaj się do najbliższej lodziarni i ciesz się kubkiem (lub rożkiem!) tego pysznego letniego przysmaku! Buon appetito! maszyny do lodów włoskich

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.